Kurs-PM för Flervariabelmatematik Z, MVE040
Kursansvarig, examinator, handledare och övningsledare: Thomas Ericsson.
Övningsledare, handledare:
Jacques
Huitfeldt.
Kurslitteratur:
Persson, Böiers, Analys i flera variabler, Studentlitteratur, 2005.
Övningar i analys i flera variabler, Lund, 2005 (eller senare).
Föreläsningsanteckningar (innehåller bland annat kompletterande material om numerisk analys).
E. Pärt-Enander, A. Sjöberg: Användarhandledning för MATLAB 6.5, Uppsala Universitet 2003 (eller nyare). Rekommenderas.
Undervisning: Föreläsningar, övningar och obligatoriska laborationer. Under hemsidan hittar Du föreläsningsanteckningar i form av förminskade OH-sidor. Under övningarna är tanken att Du, med hjälp från Jacques och mig, löser övningar från övningshäftet. Jag har strukit demonstrationsräkningen. I stället finns, under hemsidan, utförliga lösningar till några av övningarna.
Laborationer: I kursen ingår också obligatoriska laborationer där Du får utföra mer realistiska beräkningar, sådant som är omöjligt att göra för hand eller med räknedosa. Beräkningarna kommer att genomföras med hjälp av Matlab. Du kan få hjälp med laborationerna under handledningspassen, men det är inte obligatorisk närvaro vid dessa pass. Det är givetvis tillåtet att arbeta med laborationerna under andra tider och i andra lokaler.
Laborationerna skall utföras i grupper om högst två personer. Laborationerna skall redovisas skriftligt. Varje labgrupp skall lämna in en labrapport per laboration. Labrapporten kan skrivas på svenska eller engelska och den skall vara framställd med ordbehandlare (inte handskriven med andra ord). Av labrapportens framsida skall framgå vilken lab det gäller, inlämningsdatum, gruppmedlemmarnas namn och e-post-adresser samt åtminstone de första sex siffrorna i personnumren (för att kunna åtskilja personer med samma namn). Matlabkoden skall vara kommenterad och strukturerad. Använd vettiga variabelnamn.
För varje laboration finns ett sista datum när labrapporten kan lämnas in. Problemet skall då vara löst och labrapporten fullständig. Det är alltså inte tillåtet att lämna in en ofullständig rapport för senare komplettering. Om Du har kört fast, be om hjälp under handledningstimmarna. Lämnas rapporten in efter sista datum är gruppen underkänd på kursens laborationsmoment. Rapporterna kan lämnas till mig (TE) personligen eller i plastlådan utanför mitt tjänsterum, L2075. Labrapporter kan inte lämnas in via e-post.
Se laborationssidan på www för sista inlämningsdatum för respektive laboration.
Om Du inte har datorkonto på Z:s datorer (M-huset) måste
Du
själv skaffa ett sådant konto, det är inget jag kan
ordna.
4/9: Detta lär inte vara något problem i år. Ditt
konto skall fungera även på M:s datorer.
Tentamen: kursen avslutas med en skriftlig tentamen den 23/10-2006, em, V.
Betygsgränser: 10 poäng för betyget 3, 15 p. för
betyget
4 och 20 p. för betyget 5 av maximalt 25 poäng. Antalet
uppgifter
är normalt åtta. Uppgifternas karaktär varierar.
Både
problemlösning, teorifrågor, bevis och uppgifter inom
numerisk
analys kan förekomma. Jag kräver emellertid inte att Du skall
kunna
reproducera bevisen från läroboken. Gamla tentor finns under
hemsidan.
Observera att denna kurs skiljer
sig rätt mycket från tidigare flervariabelkurser
(poäng, innehåll). Så om Du inte läser enligt
Bologna-systemet bör Du inte läsa (eller tentera) denna kurs.
Hjälpmedel på tentamen: formelblad som medföljer tentamen. Inga andra hjälpmedel (inte heller räknare).