Kursutveckling på I-sektionen

 

Kursutvärderingsdokument

Varför genomför vi kursutvärderingar?

Teknologernas lärande är det centrala i utbildningen och syftet med kursutvärderingarna är att utveckla kurserna med kursmål och lärande i fokus.

Utvärderingarna skall främja en dialog mellan lärare och teknologer om hur undervisningen kan utvecklas och förbättras. Erfarenheter skall dokumenteras så att de kan tillvaratas vid arbetet inför nästa kurstillfälle. Systemet medger även ändringar under pågående kurs. Teknologerna är en viktig resurs och bollplank i kursutvecklingsarbetet.

 

Hur går en kursutvärdering till?

Kursutvärderingen bedrivs kontinuerligt under en kurs. Minst tre möten genomföres i en grupp bestående av 5 teknologer och de lärare som medverkar i kursen. Vid möte 2 och 3 deltar också en representant SNI. Under I1 bör dessutom någon från Kansli I delta under dessa två möten. Kursansvarig lärare är sammankallande vid samtliga möten. Efter det sista mötet skall ett sammanfattande kursutvärderingsdokument och en handlingsplan skrivas. Dessa dokument utgör viktiga underlag för fortlöpande kursutveckling. Årskursansvarig SNI-representant ansvarar för att dokumentet skrivs, undertecknas av teknologer och examinator/kursansvarig lärare samt distribueras till SNI, berörd prefekt och Kansli I. Se vidare nedan.

Vem skall utvärdera?

Som en del i utbildningen kommer alla teknologer att några gånger under utbildningen delta i kontinuerlig kursutvärdering. De teknologer som skall ingå i respektive utvärderingsgrupp utses (genom slumpmässigt urval) av examinator-/institution för respektive kurs. Examinator/kursansvarig meddelar aktuella namn till berörda teknologer. Utvärderarna presenteras vid första föreläsningstillfället. Deras namn och mailadress anges i kurs-PM så att de lätt kan kontaktas.

Teknologerna i utvärderingsgruppen har som uppgift att representera alla kursdeltagare. Det är därför viktigt att alla teknologers synpunkter tillvaratas inför varje utvärderingsmöte. En rundfrågning föreslås ske i samband med något lämpligt undervisningspass.

Information från kursansvarig vid kursintroduktion:

Vid kursstart går kursansvarig/examinator igenom vilka mål man satt upp för kursen och vilka undervisningsmetoder och arbetssätt man valt samt hur kursen skall examineras. Se vidare punkter under möte 1.

Hur kursen utvecklats utifrån tidigare utvärderingsdokument och handlingsplan presenteras också liksom vilka studenter som ingår i kursutvärderingsgruppen. Tid för första mötet med utvärderingsgruppen bestäms. Kursansvarig lärare är sammankallande.

Riktlinjer för genomförandet av mötena

Nedanstående anvisningar skall ses som hjälp till en konstruktiv diskussion under mötena. Mötena leds av kursansvarig.

Möte 1 (läsvecka 1)

Medverkande: Fem teknologer och lärare

  • Diskutera de förväntningar som finns på kursen liksom förväntad arbetsinsats.
  • Klargör huruvida kursdeltagarna förstått vad man vill uppnå med kursen utifrån några frågeställningar:

- Framgår det i kursmålen vad studenterna skall lära sig, förstå och kunna tillämpa med hjälp av kursen?

  • Framgår det hur val av undervisningsmetoder och arbetssätt är relaterade till kursmålen och hur de skall fungera som redskap och hjälpmedel för studenterna att nå målen
  • Framgår det hur examinationen hänger ihop med målen och hur den skall fungera som mätinstrument
  • Framgår det vilka samband som finns mellan kursen och andra kurser/kursmoment och I-ingenjörens arbetsområden?
  • Vilka möjligheter till dialog finns mellan teknologer och lärare, där studenterna kan diskutera hur de uppfattat och förstått olika fenomen och begrepp och också få klart för sig vad man ytterligare behöver lära sig.

Datum för nästa möte bestäms. Minnesanteckningar skall föras av en i gruppen utsedd teknolog och distribueras inom gruppen i god tid före nästa möte.

Möte 2 (läsvecka 3 eller 4)

Medverkande: Fem teknologer, lärare och en SNI-representant.

  • Summera föregående möte
  • Hur upplevs undervisningen i förhållande till vad man vill uppnå enligt målen? Vilka kursmoment är problematiska?

Vilka delar upplevs som positiva och som stöder och hjälper teknologerna att förstå?

  • Hur fungerar samarbetet och samspelet mellan lärare och teknologer? Finns det möjlighet att diskutera och ställa frågor? Finns avsatt konsultationstid eller liknande?
  • På vilket sätt knyter man an till och använder den kunskap man skaffat sig tidigare och/eller knyter an till kommande kunskapsområden/yrkesområden?
  • Hur upplevs arbetsbelastningen i perioden som helhet?
  • Upplevs den arbetsinsats som krävs rimlig i förhållande till kursens poäng?

Datum för nästa möte bestäms. Minnesanteckningar skall föras och distribueras inom gruppen i god tid före nästa möte. Se möte 1

 

 

Möte 3

Det tredje mötet skall hållas direkt efter genomförd examination.

Medverkande: Se möte 2

  • Utvärdera senare delen av kursen enligt riktlinjerna för möte 2.
  • Diskutera i vilken utsträckning examinationen, både till form och innehåll, fungerade som relevant mätinstrument i förhållande till uppsatta mål?

Den av SNI utsedda SNI-representanten ser till att ett kursutvärderingsdokument upprättas. Dokumentet skrivs av SNI-representanten. Dokumentet undertecknas av examinator/kursansvarig samt en teknologrepresentant.

Riktlinjer för Kursutvärderingsdokumentet

Utvärderingsdokumentet skall sammanfatta och dra slutsatser av innehållet under de tre mötena. En handlingsplan för fortsatt kursutvecklingsarbete skall upprättas. Denna skall innehålla åtgärder som bör vidtas inför nästkommande kurstillfälle. DEn bör också omfatta resultat och analys av de olika examinationer som förekommit.

Examinator skickar upprättad handlingsplan till Kansli I (lillemor.kundig@mot.chalmers.se) senast innan efterföljande läsperiods slut.

SNI-representanten tillser att kursutvärderingsdokumentet skrivs senast en månad efter avslutad kurs och distribueras enligt följande:

SNI, sni@itek.chalmers.se

Prefekt vid berörd institution

Examinator/kursansvarig

Kansli I, lillemor.kundig@mot.chalmers.se

 

Handlingsplan

Utifrån kursutvärderingsdokumentet skall institutionen upprätta en Handlingsplan för fortsatt kursutveckling. Handlingsplanen skall innehålla kommande års kursutveckling. Examinator ansvarar för att sådan handlingsplan skrivs och för att lämpligt kursutvecklingsarbete sker inför nästkommande kurstillfälle. Detta utvecklingsarbete inkluderar också

 

Gällande ansvarsfördelning:

Kansli I:

  • Bevakar arbetet med kursutveckling
  • Integrerar kursutvärderings- och kursbeställningsarbetet i sektionens kvalitetsutvecklingsarbete

Examinator/Kursansvarig lärare:

  • Informerar kursdeltagare om kursmål, undervisningsformer, arbetssätt och examination
  • Utser de fem teknologer som skall utgöra utvärderingsgruppen (slumpas)
  • Kallar till samtliga utvärderingsmöten
  • Tar med tidigare års utvärderingsdokument och handlingsplan till första mötet
  • Leder utvärderingsmötena
  • Undertecknar det sammanfattande kursutvärderingsdokumentet
  • Ansvarar för att en handlingsplan för fortsatt kursutvecklingsarbete skrivs på basis av utvärderingsdokument och examinationsresultat
  • Ansvarar för att lämpligt kursutvecklingsarbete sker tills kursen ges nästa gång.

SNI:

  • Utser de SNI-representanter som skall följa de olika årskurserna
  • Deltar i och stöder diskussionerna under möte 2 och 3
  • Skriver de sammanfattande kursutvärderingsdokumenten för samtliga kurser
  • Distribuerar det sammanfattande utvärderingsdokumentet enligt sändlista ovan
  • Är tillgänglig för diskussioner under kursutvecklingsarbetet
  • Meddelar kansli I om arbetet inte fungerar tillfredsställande

Medlemmar i utvärderingsgrupper:

  • Tar reda på och sammanställer kurskamraters synpunkter och erfarenheter
  • Förbereder samtliga möten så att framförda synpunkter är representativa
  • Deltar i samtliga möten
  • Utser någon i gruppen som för minnesanteckningar
  • Informerar övriga kursdeltagare om vad som framkommit vid mötena
  • Skriver under det sammanfattande utvärderingsdokumentet
  • Informerar samtliga kursdeltagare om innehållet i det sammanfattande kursutvärderingsdokumentet
  • Meddelar SNI eller kansli I om arbetet inte fungerar tillfredsställande